Komunikaty

Drodzy Przyjaciele z Grupy Plastycznej Relacje!

Dwunastego kwietnia o 12-tej pożegnaliśmy naszą wspaniałą, niezastąpioną Koleżankę Anię Rozenau. W tych smutnych okolicznościach zobaczyłem Waszą jedność. Te piękne bliskości w przyjaźni, płynące ze wspólnej drogi poprzez malarstwo do piękna, również duchowego. Dziękuję Wam za to, bo każdy z Was jest ważny i potrzebny, by Grupa Plastyczna Relacje z takimi wartościami istniała i była mocna dzięki Wam.

Tak szybko odchodzi

Świat

Żal płynie rzeką

Żal, bo zawsze za wcześnie

Za szybko

Poranna kawa w pięknej

Filiżance

Łapiesz oddechem zapach

Przebudzonych wiosną traw

Śpiewy ptaków

Wplecione we włosy

Zielenią się liście

Młode

Wyszłaś nagle na spotkanie

Pudełko zdobe

Na stole

Mienią się kolory

W zaczarowanych poblaskach

Nieba

Obłoki białe

Niosą promienie słońca

Zasłaniasz oczy

Chcesz zapamiętać

Drogę, którą szłaś

Płosząc motyle

Anioły złote

W tej drodze

Do światła

Opiekun artystyczny Grupy Relacje

Artysyta malarz Czesław Gałużny

Będziemy pamiętać Aniu!

"W świetle ciszy" dla Ani Rozenau

Żadne słowo, choćby najcudowniejsze, nie wyrazi bólu, jaki jest naszym udziałem po odejściu kogoś bliskiego. Puste krzesło, notatnik, w którym zostały zapisane wszystkie wcześniejsze i późniejsze ważne dla Grupy daty. Gdzie jesteś Aniu? Nasza przedostatnia rozmowa przez telefon, jak będzie przebiegał plener, wystawa Zbyszka i Grupy w Muzeum. Aniu, byłaś dla nas jak letni wiatr, który porywał i zabierał nas w nieustającą podróż. Kubek kawy, który zawsze w sobotni poranek na zajęciach Grupy w ECK stawiałaś przede mną i ta ostatnia rozmowa, która przerywana brakiem oddechu ale pełna nadziei, że wszystko będzie dobrze. Przepraszam Cię Aniu. Nic nie jest dobrze, bo Ciebie już nie ma z nami. Drodzy Przyjaciele z Grupy Plastycznej Relacje, bądźmy silni łącząc się w bólu z Małgosią, córką Ani. Przepraszam. Będąc w złości i bólu, ne potrafię dalej pisać.

W świetle ciszy

Jesteś

I Twój ostatni po korekcie

Obraz

Zabrałaś go ze sobą

Bo był Twoim

Marzeniem

 Opiekun artystyczny Grupy Relacje, artysta malarz Czesław Gałużny

Gdy kilka dni temu dowiedziałem się, że Ania zarażona covidem znalazla się w szpitalu, starając się ją wesprzeć, zbudowałem w wyobraźni obraz Ani wchodzącej do pracowni, zmęczonej chorobą, ale uśmiechniętej. My, siedząc przy stole, rozradowani witamy ją brawami. Teraz muszę zbudować obraz inny - Ani pełnej życia, zabieganej i zatroskanej, by nasze wspólne Grupowe sprawy toczyły się, jak trzeba. Obraz, który będzie patronował dalszym działaniom naszej artystycznej wspólnoty.

  Zbyszek Zdzienicki, założyciel Grupy Relacje

 Życzenia Wielkanocne

Kolejne Święta, a my w tym samym miejscu – przestraszeni, odarci z nadziei, ale pomimo to spróbujmy. Dostrzec siebie spróbujmy dłońmi i sercem, odczuć bliskości smak w nadziei, że serca nasze znów zabiją w radości bycia razem. Składam Wam Drodzy Przyjaciele z Grupy Plastycznej Relacje oraz Szanownemu Panu Dyrektorowi Energetycznego Centrum Kultury w Sosnowcu Michałowi Góralowi wraz z pracownikami, spełnienień nie tylko twórczych w to święto nadziei, bo po pełnym smutku piątku przychodzi wielka radosna niedziela, a Anię Rozenau wspieramy siłą przyjacielskiej miłości. Niech nadzieja i miłość będą z nami!

 Opiekun artystyczny Grupy, artysta malarz Czesław Gałużny

Moi Drodzy Przyjaciele!

Zachęcam Was do obejrzenia krótkich filmowych relacji z dwóch odbywających się wystaw.

Krzeszowice: Współczesny Pastel Polski Członków Stowarzyszenia Pastelistów Polskich

https://www.facebook.com/ckiswkrzeszowicach/videos/166577681638659/

Tychy: Krainą Czarnych Diamentów - malarstwo i rzeźba

https://youtu.be/pzshAYAIQTs 

Czesław

Plener wakacyjny

Tradycyjny plener wakacyjny naszej Grupy planowany jest na dni 16-25 lipca. Miejsce pleneru "Agroturystyka Zacisze Trzech Gór" w Jedlinie-Zdroju  https://meteor-turystyka.pl/zacisze-trzech-gor,jedlina-zdroj.html

Anna Rozenau

Wystawa podsumowująca rok 2020

W holu ECK im. Jana Kiepury przy Będzińskiej 65 wyeksponowano nasze obrazy, nadając wystawie    tytuł "Poza czasem". Zaistniała ona w związku z tradycyjnym podsumowaniem kolejnego roku naszej działalności. Jej oglądanie jest możliwe z zachowaniem obowiązujących ograniczeń związanych z epidemią Covid-19.               

Wystawa Teresy Sajdak-Lorenc

Wystawę malarskiej twórczości naszej koleżanki Teresy Sajdak-Lorenc można oglądać w Galerii Muza, a film z wernisażu na stronach Miejskiego Klubu im. Jana Kiepury oraz poprzez naszą stronie w zakładce Wydarzenia. Więcej informacji poniżej.